O nás

Motto:

Svět nyní rychle mění svou tvář, poezie lidové písně i tance však dobu překonává.
Správně vidíme jen srdcem, to nejdůležitější je očím neviditelné.

(Antoine de Saint-Exupéry)

 

Kořeny souboru Gaudeamus VŠE sahají do roku 1949 a po celou dobu své existence je spjat s Vysokou školou ekonomickou. Vznikl jako velké těleso se sborem, orchestrem, tanečními skupinami a kabaretní složkou. Od sedmdesátých let se pak soubor zúžil na taneční a pěveckou skupinu a lidovou muziku. Původní název Soubor Vysoké školy politických a hospodářských věd se později změnil na Vysokoškolský soubor Zdeňka Nejedlého, od devadesátých let pak nese jméno Folklorní soubor Gaudeamus Vysoké školy ekonomické v Praze.

V současné době ho tvoří taneční skupina a česká lidová muzika. Jeho členy jsou studenti a absolventi VŠE a dalších pražských vysokých i středních škol. Svou tvorbou se zaměřuje na jevištní zpracování českého lidového umění. Vystoupení mnohdy překvapují výběrem námětů, neobvyklým a často originálním zpracováním motivů české lidové kultury a humorem. Tento přístup výrazně ovlivnila v 90. letech

20. století choreografka Alena Skálová, jejíž postavení ve vývoji tanečního umění u nás je výsadní a pro danou sféru vůdčí a nezaměnitelné.

Na repertoáru souboru jsou jednotlivá taneční, pěvecká a hudební čísla i hudebně taneční tematické pořady. Soubor zve ke spolupráci profesionální muzikanty, choreografy, výtvarníky, ale na repertoáru se podílejí i jeho členové. Celkový dojem z představení umocňuje výtvarné ztvárnění využívající krojového a kostýmového fundusu souboru. Soubor je

členem mezinárodní organizace CIOFF a Folklorní Unie Prahy a Středočeského kraje.

 

 

Nejbližší akce

Dnes je úterý 18. června 2024

Tento web využívá pro optimalizaci svého obsahu a poskytovaných služeb cookies. Prosíme o udělení souhlasu s jejich uložením.

Vyberte služby, pro které chcete povolit využívání cookies: