Rok 2022

Tuchlovická pouť 7.5.2022

Tak jsme se zase dočkali, dostali pozvání a vyrazili na 27. ročník festivalu Tuchlovická pouť. Konečně to folkloristům a organizátorům pandemická situace umožnila. Sraz jsme měli jako vždy u školy v Tuchlovicích, kde jsme se v místní tělocvičně převlékli. První vystoupení bylo na malém pódiu v parku. Malá změna oproti předchozímu místu před hospodou. Ale dle prostředí kolem určitě změna k lepšímu.
Začali jsme tancem „Měl jsem holku“, při kterém si odbyl a úspěšně odtancoval svou premiéru náš nový, mladý a nadějný tanečník Samuel. Dále to byly tance Mazec, Vdavekchtivé, písnička a na závěr Mateníky. Poté následovalo společné focení a volný čas před půlhodinovou zvukovou a prostorovou zkouškou v amfiteátru, kde se odpoledne uskutečnil hlavní program. A nebyla by to Tuchlovická pouť, abychom na tu pouť nezavítali. Takže hurá na autodrom! Pár nadšenců si také zkusilo zazpívat s podporou helia z koupeného balónku. Následoval oběd ve školní jídelně (knedlo, zelo, vepřo) a příprava na několik akcí spojených s festivalem.

Samuel se s Aničkou zúčastnili přijetí u pana starosty a někteří šli položit květinu k hrobu Bohouška Chocholy, který byl zakládajícím členem FS Čtyřlístek a mnohaletým ředitelem festivalu Tuchlovická pouť. A ve 14.30 už jsme všichni byli připravení v amfiteátru, kde začal hlavní program. Ještě jsme si se souboráky poslechli živý vstup v Českém rozhlase, který měla naše Zuzka. Chodila sem a tam kolem plotu a telefonovala do rozhlasu, aby posluchače informovala o dění na festivalu, a my ji o kousek vedle poslouchali. A místní fotograf to nejspíš pochopil, a tak fotil nás u stolu nad telefonem a chodící Zuzku podél plotu. Samozřejmě, že sklidila velký potlesk. Ale Martina teda hodně svrběly ruce, aby ji nešel lechtat či udělat jinou lumpárnu. Program na hlavním pódiu měl název „Tady je Bohouškovo“ a my jsme měli 2 vstupy. V prvním to byla choreografie Davida Mikuly, kterou jsme dlouho nacvičovali, Tanzmuzika a Bláznivá polka. A v druhém vstupu jsme zatancovali Jihočeská kola s choreografií Aleny Skálové. Společně s námi se na podiu postupně představil domácí soubor Čtyřlístek, Kytice, Borůvky,Tepličan, Lipka, Notičky a na závěr děti z místní mateřské školy.

Na úplný závěr festivalu nastoupil jeden pár z každého souboru na pódium, kde obdržel květinu, pamětní list a perníkové srdce od ředitelky festivalu. Někteří z nás jeli poté domů a někteří zůstali ještě na večerní koncert Žalman a spol. Bylo to prima, po takové době první festival. Tak jsme si ho užili, jak to koneckonců umíme. Za rok doufáme, že se zase tady sejdeme.


Folklorní festival Frýdek-Místek, 11. 6. 2022

Tak jsme se dočkali zájezdu s přenocováním!
V sobotu 11. 6. 2022 jsme vyrazili, jak jinak než s Jirkou a jeho autobusem, na folklorní festival do Frýdku-Místku. Abych byl úplně přesný, tak do Místku. Ubytovaní jsme byli na jedné z místních základních škol v tělocvičně a po dlouhé době jsme
provětrali spacáky a karimatky.
V nedaleké restauraci nás čekal výborný oběd a pak jsme se pomalu přemístili do centra, kde se festival konal. Kroje jsme si mohli nechat v jednom ze stanů, které byly určeny k převlékání, a poté bylo poměrně dost času na prohlídku místních krás. No jo, jenže jakých? Informační centrum zavřené, obchody také… Muzika si nakonec dala malou zkoušku v jednom z místních parků, někdo zašel do kavárny, někdo až do Frýdku na zámek. Každý dle svého. Třeba Martin hlásil Věře, že to vidí tak na 47 piv, než bude sraz před vystoupením. Málem jsme ji museli omývat ve vedle stojící kašně.

Ale v půl 7 už byli všichni u stanu a začaly přípravy na vystoupení. Jaké bylo překvapení nás všech, když moderátor před naším nástupem oznámil, že vystoupí jeden z nejlepších souborů v České republice. Potěšeni jsme pak v prvním vstupu divákům ukázali tance Kolečka z Lužnice, Hulán, Utancovaný, Sousedská a na závěr Jihočeská kola. Samozřejmě to bylo proloženo několika písničkami naší muziky.
Druhý vstup jsme měli na úplný závěr festivalu – část ze Svatojánské, Mazec, Staropražské, Sladovník a Hospoda.
No a pak už si jen užít večer. Autobus odjížděl ke škole ve 23:00, ale někteří ještě zůstali u muziky na náměstí.
Bylo skvělé zase zažít zájezd souboru a společně si to užít.
Už se těšíme na další.


Bzenecké krojované vinobraní 16. – 18. 9. 2022

V pátek v 19:00 vyrazil autobus s několika souboráky od garáží našeho řidiče Jirky. Postupně po cestě nabral ostatní. Jaké bylo překvapení Jany na jedné ze zastávek, kde potkala řidiče Tomáše („Co tady dělá, vždyť má řídit autobus! Kdo ho vlastně teď řídí?“) a Milana („Co tady dělá, vždyť má nastupovat až v Brně!“). Aneb, změny se řeší za pochodu a vše se dá vysvětlit: Jirka dojel na první zastávku, kde přenechal řízení Tomášovi, a my se společně vydali směr Bzenec, kam jsme byli pozváni na vinobraní. Ve Vracově jsme po 23 hodině udělali zastávku před domem Martina Barabáše, který u nás dříve chvilku tancoval. Autobus troubil, my zvonili a bouchali na okno. Vylezla maminka v noční košili, že Martin není doma a že koštuje burčák u jednoho kamaráda. Nevadí. Za chvíli jsme dojeli do Bzence, ubytovali se na internátě a několik nadšenců vyrazilo za písničkou do města. Bohužel, postupně všechny sklípky zavíraly, a tak jsme se museli vrátit na internát a posedět na pokoji.

Ráno jsme měli snídani v hotelu Junior a poté se několik souboráků přesunulo na prohlídku Zámeckého vinařství. Na závěr zajímavé prohlídky jsme ochutnali cca 6 vzorků dobrého vína a zase se vydali hezky zpátky do hotelu Junior, tentokrát na oběd. Následoval přesun na městský úřad, kde jsme měli zázemí a převlékli jsme se do kroje na průvod. Bylo poměrně chladno, ale zvládli jsme to. Byli i tací, kteří po náročné noci přišli až na ten průvod. A také jsme měli několik lidí ve stavu bez hlasu a s různými dalšími hendikepy. Po průvodu byl volný program k odpočinku, prohlídce stánků a podobně. Naše vystoupení přišlo na řadu až v závěru celého programu a rozhodně jsme neudělali ostudu. Naopak, moderátor říkal, že zůstalo spousta lidí právě na závěr. Velký potlesk, který jsme sklidili, byl důkazem, že se naše vystoupení líbilo. Po převleku byla zase volná zábava a každý si našel to své. Někdo se zdržel na náměstí ve stanu, kde hrály cimbálové muziky, někdo ve sklípku a někdo v pokoji. Takový Martin, pro něj to bude nezapomenutelný víkend.

Jen nikdo neví, v jakém smyslu.

Děkujeme za pozvání a hezké zážitky.


Divadlo U Hasičů – 10. 12. 2022

Opět po roce, opět ve stejném divadle, ale tentokrát s větší skupinou tanečníků našeho souboru, než tomu bylo v loňském roce.

Ano, v září k nám zavítalo několik tanečníků z dětského folklorního souboru Kytice a jelikož je jeho vedoucí Milena Pitterová skvěle připravila, ihned zapadli do našeho kolektivu a mohli vystupovat. Přípravy na toto vánoční vystoupení probíhaly jako v písničce pana Wericha: „Ten dělá to a ten zas tohle“. Úkoly byly rozebrány a nyní už jen vše dotáhnout do vítězného konce. I proto, že místa v divadle byla vyprodána během dvou dnů.

Sraz měli tanečníci před 10 hodinou, aby v 10 mohli být na podiu a udělala se prostorová zkouška. Poté měla zkoušku naše muzika a mezi tím probíhal „oběd“. Iva Krištoufková objednala výborné bagetky a tortilly. Na závěr jsme si celý program zkusili ještě s muzikou a začala příprava na samotné vystoupení, které mělo zahájení v 17 hodin.

Program byl opravdu nabitý. Jarní dívčí tance, Chodské tance, Ohlédnutí, kterým jsme uctili památku letos zesnulého Jirky Pittera (Jirko, díky, nikdy nezapomeneme), Jihočeská kolečka v podání našich „mlaďochů“, Svědivý mateník alias Blechy, Dědci báby. Celá první půle byla zakončena pásmem Z úsměvů pana Lady.

Druhá půle začala oblíbenými Čerty. Následovala Balada rajská, Tři králové (opět v podání našich „mlaďochů“), krásné a tajemné nové číslo našich tanečnic Půlnoc po Štědrém večeru, Hopsa pacholátka, Abeceda a Den přeslavný.

V obou částech programu naše muzika zahrála několik krásně připravených písní a na závěr jsme si opět zazpívali koledy i s diváky.

Toto vystoupení bylo ale trochu jiné v tom, že se s námi na jeho závěru rozloučila houslistka Pavla Dvořáková (rozená Králová), která byla členkou krásných 27 let. Pájo, moc děkujeme za vše a budeme se těšit na jiná společná setkání než jen na vystoupeních.

Poté následovalo posezení a hraní ve foyer divadla, které svou krásnou a milou atmosférou zakončilo příjemný večer.

Tak zase za rok, přátelé, a děkujeme za vaši přízeň.

Petr Hurt


Vystoupení pro seniory – bývalé zaměstnance VŠE – 12. 12. 2022

Téměř již tradiční vystoupení na závěr roku, kterým, jak doufáme, děláme radost seniorům – bývalým zaměstnancům VŠE.

Sraz byl v 16.00, ale mnoho souboráků přijelo později, protože to prostě z pracovních důvodů nelze stihnout a taky sněhová kalamita udělala čáru přes rozpočet kde komu. Navíc nám onemocněl Milan. A tak bylo nakonec vystoupení plné improvizací. Přesto jsme to zvládli a předvedli divákům několik tanců s vánoční tematikou a na závěr nechybělo zpívání koled s diváky.

Po skončení na nás čekala skvělá večeře – bramborový salát s řízkem, dezert a káva.

Děkujeme za pozvání a milé setkání. Rádi přijdeme zase.

Petr Hurt